Masumlar Apartmanı

Masumlar Apartmanı , OGM Medya yapımı, ilk bölümü 15 Eylül 2020 tarihinde, yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı ve Çiğdem Bozali'ın dram türündeki Türk televizyon dizisi. Gülseren Budayıcıoğlu rahibe Madalyonun İçi romanından uyarılmıştır.         

TRT 1 'de çiğ dizinin başrollerinde Birkan Sokullu , Farah Zeynep Abdullah , Ezgi Mola ve Merve Dizdar yer almaktadır.     

 

Konusu


 

Gülben ve Safiye obsesif davranışları olan iki kardeştir. Safiye annesinin üzerinde yarattığı olumsuz rol modelliğin etkisindedir, davranışlarının arkasında bu neden yatmaktadır. Han ise kardeşlerin babalarıyla birlikte yaşadığı evde tek erkek kardeştir. Han'ın hayattaki temel amacı sadakat duyduğu ailesini geçindirmek ve kollamaktır. Ancak Han'ın hayatı İnci'yi gördükten sonra değişecektir. Ona aşık olacak ve beraber mutlu olma amacı güdecektir. Han, tıpkı üç görüntülü gibi muhtelif izlenecek olan bir karakterdir, çocukluk travmaları onu çöp karıştırma ve biriktirmeye iterken öfke kontrolünde yaşadığı sorunlar "sahiplenme" ve cinsiyetçi davranışlar ekseninde İnci'ye karşı olan tavırlarında belirginleşecektir. Ailenin en küçük kova Neriman ise     günlük yaşamında ve ailesinde yaşadığı problemlerden etkilenmektedir. Onun okuldan edebiyat öğretmeni olan Naci ise ablası Safiye'nin eski sevgilisidir. Safiye'yi unutamayan Naci, aile apartmanının karşısına çıkacak. Radyocu olan İnci, küp ve dedesiyle beraber yaşamaktadır, bir kaza sonrasında tanışıp evlendiği Han'ın aile apartmanına tesadüfi bir şekilde taşınacaktır. İnci'nin huzursuzluğunun temel nedeni ise hayatındaki erkeklerdir. Babasından nefret eden İnci, vefanın sahip olduğu dedesine duyduğu sadakat vefanın karşısında dedesinin korumacı davranışlarını sineye demek durumundadır. Eski nişanlısı Uygar da hayatında sorun yaratan erkeklerde. İnci için Han o güne değin tanıdığı erkekler arasında farkli bir çizgi izliyor ve ani evliliği hem bu nedene hem de hepsi için sorun olarak gördükleri ailevi durumlara bir cevap niteliğindedir. Ancak Han'ın mansplaining  tutum ve davranış farklılıkları İnci'ye onu yeteri kadar tanıyıp tanımadığı sorusunu sıkça sordurmaktadır.

Dizide Han ve İnci'nin yakın arkadaşları Esat ve Esra'dır. Esat Han'ın çocukluk arkadaşıyken aynı zamanda iş arkadaşlarıdırlar ve Han Esat'tan "tek arkadaşım" olarak bahsetmektedir. Esra ise İnci'nin radyodan arkadaşıdır ve beraber radyo yayını yapmaktadırlar. Dizide dönüşler de gösterilebilir karakterlerin ruh hâllerinin gelişimi ve yaşadıkları sorunların temellerine atıfta bulunulmaktadır.

Mekânlar 


Dizide ana mekân olarak kullanılan apartman Beyoğlu 'nda yer alan Temel Apartmanı ' dır. Han'ın ofisi olarak geçen mekân ise Büyükçekmece 'de yer alan ve yapımı 2020'de tamamlanan Antik Dantel HQ / Showroom'dur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler

 
Oyuncu Rol
Birkan Sokullu Han Derenoğlu
Farah Zeynep Abdullah İnci Özdemir
Ezgi Mola Safiye Derenoğlu
Merve Dizdar Gülben Derenoğlu
Gizem Katmer Neriman Derenoğlu
Metin Çoşkun Hikmet Derenoğlu
Açelya Devrim Yılhan Hasibe Derenoğlu
Tansel Öngel Naci
Atilla Şendil Memduh
Emir Özden Ege Özdemir
Mert Asutay Haluk Özdemir
Ceren Yüksekkaya Ela Özdemir
Esra Ruşan Esra Şafak
Uğur Uzunel Esat Bilen
Alper Saldıran Uygar Taşdelen
Barış Bağcı Cüneyt

 

Han, Esra, Esat, Uygar, Cüneyt ve Özdemir ailesi diziye sonradan eklenmiştir. Uyarlanılan romanda bu karakterler yoktur.

Seasons 1 / 1
Episodes 1 / 1

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler