Son Makaleler

 • Google News Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

  Google News, Türkiye’de bilinen adıyla Google Haberler dünya çapında 50 binden fazla haber kaynağından, haber başlıklarını toplayan, kaliteli ve seçkin içeriklerin okuyucuya sunulduğu bir haber hizmetidir.

  GOOGLE NEWS NEDEN ÖNEMLİDİR?
   • Normal şartlarda Google’da üst sıralarda yer almak için haber içeriklerinin SEO uyumlu olması gerekir. Google News’e kayıt olunduğunda; üst sıralarda yer almak için yapılan SEO harcamaları düşer, ciddi bir yatırım yapmaya gerek yoktur. Google News’e kayıtlı olunduğunda haber içeriği doğrudan okuyucuya ulaşır.
   • Siteniz çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilir.
   • Haber siteniz daha fazla ziyaretçi aldığı için ajanslardan ve kurumlardan reklam alma olasılığınız artar.
   • Haber sitenizin imajı iyileşir ve Google News’e kayıtlı olduğu için güvenilirliği artar.
   • İndex hızı ciddi oranda yükselir.
   • Alexa değerleri düşer. Alexa ziyaret sayısına göre sınıflandırma yapan site sayacıdır.
   • Kısa zamanda markanızın duyulması ve piyasada yer edinmesi kolaylaşır.
   • Hit sayısı yükselen ve piyasada konumunu sağlamlaştıran site satılmak istenirse, yüksek bedellere satılabilir.
   • NASIL BAŞVURU YAPILIR?

    Sitenizin Google News’e kabul edilmesi için göndermeden önce bu rehberdeki adımları inceleyin.

    DİKKAT! Siteniz, spam nedeniyle algoritmayla veya manuel olarak gerçekleştirilen işlemden dolayı kaldırılırsa bir daha Google Haberler sonuçlarında gösterilmeyebilir.

    GENEL YÖNERGELER

    Genel olarak, açıkça anlaşılabilen ve dil bilgisi hatası içermeyen özgün içerik yazmanız gerekir. Aşağıdaki diğer yönergeleri inceleyin:

   • Güncel olaylar hakkında haberler yazın. Google Haberler’ deki siteler, öncelikli olarak güncel olaylarla ilgili zamanında bildirilen haber veya analizler sunar. Bu sitelerin genellikle aşağıda belirtilen içerik türlerini içermemesi gerektiğini unutmayın:
    • Bir şeylerin nasıl yapıldığını anlatan makaleler
    • Tavsiye köşeleri
    • İş ilanları
    • Gayrimenkul ilanları
    • Hava tahminleri ve hisse senedi verileri gibi salt bilgilendirme amaçlı içerik
   • Özgün içerik paylaşın. Orijinal haber sunma ve açıkça atıfta bulunma, Google Haberler dizinine dahil edilmek için çok önemli etkenlerdir. İçeriğinizde tarihin ve yazar adının bulunduğundan emin olun. Sitenizde başka kaynaklardan toplanan içerik yayınlanıyorsa, bunları özgün çalışmalarınızdan ayırın veya robots.txt dosyası yardımıyla toplama makalelere erişimimizi kısıtlayın.
   • Hesap verebilir ve şeffaf olun. Kullanıcılar, yazar biyografilerinin yanı sıra e-posta adresleri, posta adresleri ve telefon numaraları gibi açıkça erişilebilir iletişim bilgilerine sahip haber sitelerini daha değerli bulduklarını belirtmektedirler.
   • Kendinizi veya amacınızı yanlış tanıtmayın. Google Haberler’e dahil edilen siteler, sahipleri veya öncelikli amaçlarıyla ilgili bilgileri saptırmamalı, yanlış beyan etmemeli veya gizlememelidir.
   • Reklamları sınırlayın. Reklamların ve sayfalarınızdaki diğer ücretli tanıtım malzemelerinin miktarı, içeriğinizden fazla olmamalıdır.

  En sık karşılaşılan yasak, davranış biçimlerini içermektedir. Ayrıca Google Haberler, bu yönergelerde yer almayan diğer yanıltıcı faaliyetlere katılan siteleri de kaldırabilir. Açık bir şekilde atfedilmiş ortak kullanılan içerik de sitenin içeriğinin çoğunluğunu oluşturmadığı sürece kabul edilmektedir.

  Bu yönergelere uymamak, makalelerinizin veya tüm sitenizin Google Haberler’ den kaldırılmasına neden olabilir.

  Başka bir yayıncının Google Haberlere dâhil edilme yönergelerini ihlal ettiğini düşünüyorsanız spam raporu gönderin. Aldığımız her raporla ilgili manuel işlem uygulayamayacak olsak da, spam raporlarının önceliğini kullanıcılar üzerindeki etkilerine göre belirleriz. Bazı durumlarda, bu raporlar doğrultusunda belirlenmiş spam içerikli bir site, Google Haberler sonuçlarından tamamen kaldırılabilmektedir.

  EN İYİ YÖNTEMLER
   • Haber yazın. Google Haberler bir pazarlama hizmeti değildir. Öncelikli olarak bir ürünü veya kuruluşu tanıtmak amacıyla hazırlanmış veya içinde satış ya da para kazanma bağlantılarının bulunduğu makaleleri paylaşmayın. Siteniz haber içeriğinin yanında, özellikle ücretli reklamlar veya tanıtım amaçlı içerik türleri de barındırıyorsa, haber harici içerik türlerini ayrı tutmanızı ve dâhil edilmek için yalnızca haber alt alanlarınızı göndermenizi öneririz. Aksi takdirde tüm siteniz Google haberler’ den kaldırılabilir.
   • Siteniz kullanıcı dostu olsun. Siteniz çabuk yüklenmeli, mobil uyumlu olmalı, URL yönlendirmeleri nadiren kullanmalı ve kullanıcıları kandırmaya yönelik içerik kullanımından kaçınılmalıdır.
   • GOOGLE HABERLER’LE ALAKALI TEKNİK YÖNERGELER

    Google Haberler, haber sitelerini otomatik olarak taramak için bir bilgisayar algoritmasından yararlanmaktadır. Sistemimizin, makale içeren web sayfalarınızı belirlemesine yardımcı olmak için sitenizin özellikle de aşağıdaki teknik yönergelere uyduğundan emin olun.

    • Makale URL’leri: Makale URL’lerinizin benzersiz ve kalıcı olduğundan emin olun.
    • Makale bağlantıları: Google sitenizi tararken, en azından birkaç kelime içeren bağlantı metnine sahip HTML bağlantılarını arar. JavaScript’i, grafik bağlantılarını veya çerçevelerin içindeki bağlantıları taramamız mümkün değildir.
    • Makale biçimi: Google, PDF’leri veya HTML haricindeki biçimleri tarayamaz.
    • Robots.txt veya meta etiketler: İçeriğinizin Google Haberler’e dahil edilebilmesi için, Googlebot ve Googlebot-News’un sitenizi tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi gerekir.
    • Multimedya içeriği: Şu anda ses dosyası veya multimedya içeriği dahil edilmemektedir. Ancak, bazen bu tür içeriğe sahip sayfalardaki ek metinler taranabiliyor ve bazı YouTube videolarına yer verilebiliyor.
    • Site haritası: Zorunlu olmasa da, siteniz Google tarafından incelenip onaylandıktan sonra bir Search Console hesabı üzerinden Google Haberler Site Haritası göndermeniz faydalı olacaktır.
    • GOOGLE NEWS’E BAŞVURU YAPMAK

     Siteniz, Google Haberler dizinine ilişkin genel ve teknik yönergelerin yanı sıra web yöneticisi yönergelerine de uygunsa, Google Haberler Yayıncı Merkezi’nden dahil olmak için başvuru yapmaya hazırsınız demektir!

     Dahil edilmek üzere başvurmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

     • Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne gidin.
     • Search Console’ da haber sitenizin sahibi olduğunuzu doğrulayın.
     • Google Haberler’ e eklenme isteğinde bulunun’u tıklayın.
     • Haber bölümü URL’leri ve etiketler de dahil olmak üzere sitenizin bilgilerini girin ve Gönder’i tıklayın.
     • 1-3 hafta içinde geri dönerek sitenizin dahil edilip edilmediğini kontrol edin.

     Dahil edilme isteğiniz gönderildikten sonra, “Eklenme isteği gönderildi” ifadesi gösterilir ve önümüzdeki 1-3 hafta içinde siteniz Google Haberler ekibi tarafından incelenir. Site sahipleri, kendi dahil edilme isteklerine ilişkin güncelleme olup olmadığını görmek için Yayıncı Merkezi’ne bakabilirler.

    • Siteniz kabul edilirse, Haberler’ in altında “Dahil Edildi” ifadesini görürsünüz. Sitenizin reddedilmesi halinde, “İnceleme tamamlandı: Site reddedildi.” ifadesini görürsünüz.

     Siteniz için özel geri bildirim sunulması veya yönergelerle ilgili olarak kişilere özel yanıtlar verilmesi mümkün olmamaktadır.

     Daha fazla bilgi için tıklayın.

      
  Devamı..
 • Bakan Koca: İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de yüzde 30, Ankara’da ise yüzde 40 günlük vakada düşüş oldu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 ilin vali, sağlık müdürü ve halk sağlığı başkanlarıyla görüşerek durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, "İstanbul, İzmir ve Kocaeli'de yüzde 30, Ankara'da ise yüzde 40 günlük vakada düşüş oldu. Ancak hastane ve yoğun bakımlarda hasta yükü devam ediyor." ifadesini kullandı.

   

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli valileri, İl Sağlık Müdürleri ve Halk Sağlığı Başkanlarıyla video konferans yoluyla görüşerek son durumu tekrar gözden geçirdiklerini bildirdi.

  Devamı..
 • BİM, Fas'taki iştirakinin %35'inin satışı için sözleşme imzaladı

  BİM, Fas'taki iştirakinin yüzde 35'inin satışı için sözleşme imzaladı. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada işlemin kapanış düzeltmeleri haricinde 70 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu belirtildi. Şirketin KAP açıklamasında satış sonucu oluşacak kâr rakamı da TFRS kayıtlarına göre 455 milyon TL olarak açıklandı.

  BİM, Fas iştirakinde yüzde 35 hissenin 77 ile 82 milyon dolarlık bir tutarla satışına ilişkin sözleşme imzalandığını açıkladı.

  Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada 09.12.2020 tarihinde Afrika bölgesindeki özel sermaye fonlarından biri olan Helios Investment Partners LLP'nin fonlarını yönettiği Blue Investment Holding ile Fas'taki şirket hisselerinin %35'inin satışına ilişkin hisse alım-satım sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

  Açıklamada işlem tutarının 70 milyon dolar olduğu, buna ek olarak 7 ile 12 milyon dolar arasında bir kapanış düzeltmesi beklendiği ifade edildi.

  Şirketin KAP açıklamasında satış sonucu oluşacak kâr rakamı da TFRS kayıtlarına göre 455 milyon TL olarak belirtildi.

  Devamı..
 • DITAS: Bedelli kararı

  Sermayesini yüzde 160 oranında artırma kararı alan Ditaş Doğan hisseleri tavan oldu

  Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik (#DITAS), yüzde 160 oranında bedelli sermaye artırımına gitme kararı alındığını duyurdu. Dün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, mevcut sermayesi 10.000.000 TL olan şirketin sermayesini nakden 16.000.000 TL (yüzde 160 oranında) bedelli olarak artırarak 26.000.000 TL'ye çıkarmasına karar verildi.

  Bu açıklama sonrası güne yükselişle başlayan hisseler yüzde 10 yükselerek 35.20 lira ile tavan oldu.

  Devamı..
 • Brent petrol 9 ay sonra ilk kez 50 doları gördü

  Petrol fiyatları, aşı gelişmelerinin küresel enerji talebinde bir toparlanma yaratacağına dair umutlarla birlikte yükseliş kaydetti.

  Piyasadaki güvenin güçlenmesiyle Brent petrol Mart'tan bu yana ilk kez 50 doları gördü.

  Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanan resmi verilere göre, ABD’deki ham petrol stokları geçen hafta 15,2 milyon varil artış gösterdi. Fiyatlar stok verisinden sonra düşüş yaşarken dolardaki gerilemeyle birlikte kayıplarının bir kısmını sildi.

  Yakın dönemdeki tüketim beklentiler üzerine bir baskı oluştururken petrol vadelileri eğrisi ise yatırımcıların gelecek yıl için umutlu olduğunu gösteriyor.

   

   

   
  Devamı..

Son Makaleler

Popüler

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler