Carrefour Kanadalı şirkete satılıyor

Kanadalı Couche-Tard, Fransa'dan Carrefour ile devralma görüşmelerinde


Süpermarket grupları, potansiyel 50 milyar dolarlık bağlantıya ilişkin erken aşamadaki tartışmaların devam ettiğini doğruladı
Kanadalı market grubu Alimentation Couche-Tard, Fransız Carrefour'a 50 milyar dolardan fazla değere sahip iki perakende grubunu ortaklaşa birleştirecek bir anlaşmanın devralınması için başvurdu. Şirketler Salı gecesi ayrı ayrı açıklamalarında, görüşmelerin erken bir aşamada olduğunu söylediler. Couche-Tard bu yaklaşımı oldukça yakın zamanda yapmıştı, dedi bir kişi konu hakkında brifing verirken, ikincisi Carrefour'un fikri incelemek için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Anlaşmanın tamamlanması halinde Couche-Tard, Avrupa ve Latin Amerika'ya daha da itecek ve Carrefour’un banliyö bölgelerindeki geniş formatlı süpermarketler portföyünü ve daha küçük kentsel mağazaları ekleyerek market işini çeşitlendirecekti.

37 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Kanadalı grup, satın almalarla uzun süredir büyüdü ve geçen yıl Japon rakibi Seven & i Holdings tarafından 21 milyar dolara satın alınan Marathon Petroleum'a ait benzin istasyonu grubu olan Speedway için teklif verenler arasında yer aldı. . 2019'da Caltex Avustralya'yı, şirketin üçüncü bir kıtada yer edinmesini sağlayacak 5,8 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın almaya çalıştı ancak Couche-Tard, koronavirüs salgını yayıldıkça geçen Nisan ayında uzaklaştı. Montreal banliyösünde bulunan Couche-Tard, yaklaşık 109.000 çalışanı olan Circle K dahil olmak üzere çeşitli markalar aracılığıyla Kuzey Amerika'da 9.200'den fazla marketten oluşan bir ağa sahiptir. Grup, ağında 3.000'den az mağazaya sahip olduğu Avrupa'da daha küçük bir varlığa sahiptir. Marketlere ek olarak, genellikle yerinde bulunan benzin istasyonlarına da sahiptir. Carrefour, Avrupa'da yaklaşık 2.000 süpermarket ve 700'den fazla geniş format hipermarketi ile Fransa'nın en büyük süpermarket zinciridir; Brezilya ve Arjantin'de de var. İcra kurulu başkanı Alexandre Bompard, son yıllarda bir maliyet düşürme çabası içindeydi ve pandemi sırasında patlama yapan e-ticareti geliştirmek için önemli yatırımlar yapmasına izin verdi. Piyasa değeri 12,5 milyar Euro ve net borcu 15,8 milyar Euro'dur.

Anlaşma, Couche-Tard'ın son derece edinici İngiliz petrol istasyonları işletmesi EG Group'un sahiplerinin izlediği yolu izlediğini görecektir. Geçen yıl İngiliz süpermarket zinciri Asda'yı Walmart'tan satın almak için 6,8 milyar sterlinlik bir anlaşmada anlaştılar. Couche-Tard’ın Carrefour'a yaklaşımı ilk olarak Bloomberg News tarafından bildirildi.

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

Son Makaleler

Popüler

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler