spk haber

 • İhlas Holding’den mali yapısını güçlendirecek yeni bir adım daha

  İhlas Holding’den mali yapısını güçlendirecek yeni bir adım daha

  Önce ekonomiye destek verecek ‘girişim sermayesi şirketi’ni, ardından enerji sektörüne dev adımı kamuoyu ile paylaşan İhlas Holding’den, mali yapıyı güçlendirecek "bedelli sermaye artırımı" açıklaması geldi.

  Borsa İstanbul’un, bünyesinde çok sayıda şirketi barındıran önemli kuruluşlarından İhlas Holding, büyük hedeflere yönelik hamlelerin ardından, mali yapısını daha da güçlendirecek bir adım atıyor.

  Medya, inşaat, üretim ve ticaret, hizmet, otomotiv, sağlık, finans, sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Holding, "bedelli sermaye artırım" kararı aldı.

  Geçtiğimiz günlerde, yeni girişimlerin önünü açacak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak ‘girişim sermayesi şirketi’ için SPK’ya yapılan izin başvurusunu kamuoyuyla paylaşan; yakın zamanda 27 yıl sonra enerji sektörüne girme çalışmasını duyuran İhlas Holding, bugün alınan mali yapısını güçlendirme adımını da KAP’ta açıkladı.

  "Bedelli sermaye artırımı" duyurusunda; kayıtlı sermaye tavanının 2.000.000.000 TL olduğu belirtilerek, SPK’dan gerekli izinlerin alınmasının ardından sermayenin yüzde 89,77732 oranında artırılarak, 790.400.000 TL'den 1.500.000.000 TL'ye çıkarılacağı ifade edildi.

  İŞTE YÖNETİM KURULU KARARI

  Yönetim Kurulu’nda alınan “bedelli sermaye artırımı” kararı şöyle:

  1. Şirket esas sözleşmesinin "Sermaye" başlıklı 6.maddesinin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, 2.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 790.400.000 TL olan çıkarılmış sermayenin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 709.600.000 TL nakit (bedelli) olarak %89,77732 oranında artırılarak 1.500.000.000 TL ye çıkarılmasına,

  2. Arttırılan 709.600.000 TL sermayeyi temsil eden payların A grubu hamiline yazılı ve B grubu hamiline yazılı olarak oluşturulmasına,

  3. Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkının) kısıtlanmamasına ve hali hazırda nominal değeri 0,01 TL olan payların, yeni pay alma hakkı açısından 1 lot payın nominal değeri olan 1,00 TL üzerinden kullandırılmasına, (Borsada işlem birimi 1 TL /1 lot olup, Şirket için 1 lot 100 adet paya denk gelmektedir.)

  4. Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 (On beş) gün olarak belirlenmesine, bu sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde, yeni pay alma hakkının kullanım süresinin, izleyen iş günü akşamı sona ermesine,

  5. Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların 2 (iki) iş günü süreyle nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa' da oluşacak fiyattan halka arz edilmesine,

  6. Bedelli Sermaye artırımı işlemi için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan gerekli izinlerin alınması ve sermaye artırımının tamamlanması için işlemlerin Finans ve Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi tarafından takip edilmesine,

  Karar verilmiştir.

  Devamı..
 • BİM, Fas'taki iştirakinin %35'inin satışı için sözleşme imzaladı

  BİM, Fas'taki iştirakinin yüzde 35'inin satışı için sözleşme imzaladı. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada işlemin kapanış düzeltmeleri haricinde 70 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu belirtildi. Şirketin KAP açıklamasında satış sonucu oluşacak kâr rakamı da TFRS kayıtlarına göre 455 milyon TL olarak açıklandı.

  BİM, Fas iştirakinde yüzde 35 hissenin 77 ile 82 milyon dolarlık bir tutarla satışına ilişkin sözleşme imzalandığını açıkladı.

  Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada 09.12.2020 tarihinde Afrika bölgesindeki özel sermaye fonlarından biri olan Helios Investment Partners LLP'nin fonlarını yönettiği Blue Investment Holding ile Fas'taki şirket hisselerinin %35'inin satışına ilişkin hisse alım-satım sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

  Açıklamada işlem tutarının 70 milyon dolar olduğu, buna ek olarak 7 ile 12 milyon dolar arasında bir kapanış düzeltmesi beklendiği ifade edildi.

  Şirketin KAP açıklamasında satış sonucu oluşacak kâr rakamı da TFRS kayıtlarına göre 455 milyon TL olarak belirtildi.

  Devamı..
 • DITAS: Bedelli kararı

  Sermayesini yüzde 160 oranında artırma kararı alan Ditaş Doğan hisseleri tavan oldu

  Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik (#DITAS), yüzde 160 oranında bedelli sermaye artırımına gitme kararı alındığını duyurdu. Dün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, mevcut sermayesi 10.000.000 TL olan şirketin sermayesini nakden 16.000.000 TL (yüzde 160 oranında) bedelli olarak artırarak 26.000.000 TL'ye çıkarmasına karar verildi.

  Bu açıklama sonrası güne yükselişle başlayan hisseler yüzde 10 yükselerek 35.20 lira ile tavan oldu.

  Devamı..
 • Verusa Holding, yeni bir halka arz için harekete geçti

  Verusa Holding, iştiraki Aldem Çelik Endüstri Sanayi ve Ticaret'in halka arzı için çalışmalara başladı

  Hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören Verusa Holding (#VERUS), yeni bir halka arz için harekete geçti.

  Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, bugün (9 Aralık) gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında Verusa Holding'in yüzde 40,75 oranında iştiraki olan Aldem Çelik Endüstri Sanayi ve Ticaret'in halka açılmasına, bu kapsamda gerekli izinlerin alınması için çalışmalara başlanmasına karar verildi.

  Devamı..
 • Arzum Elektrikli Ev Aletleri'nin halka arzına SPK'dan onay

  SPK, Arzum Elektrikli Ev Aletleri'nin halka arz başvurusuna onay verdi. 1 TL nominal değerli Arzum payları, 15,50 TL ve 17 TL fiyat aralığından satışa sunulacak

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret'in halka arz başvurusuna onay verildiğini duyurdu.

  SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, Arzum'um halka arzında SDA International S.A.R.L’in sahip olduğu 13.306.475 TL nominal değerli 13.306.475 adet B grubu paylar halka arz edilecek.

  Ayrıca, halka arza fazla talep gelmesi halinde SDA International S.A.R.L’in sahip olduğu 1.995.971 TL nominal değerli 1.995.971 adet B grubu payın ek satışı gerçekleştirilebilecek.

  Halka arzda, 1 TL nominal değerli Arzum payları, 15,50 TL ve 17 TL fiyat aralığından satışa sunulacak.

  Devamı..

Son Makaleler

Popüler

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler