HABER

 • Carrefour Kanadalı şirkete satılıyor

  Kanadalı Couche-Tard, Fransa'dan Carrefour ile devralma görüşmelerinde


  Süpermarket grupları, potansiyel 50 milyar dolarlık bağlantıya ilişkin erken aşamadaki tartışmaların devam ettiğini doğruladı
  Kanadalı market grubu Alimentation Couche-Tard, Fransız Carrefour'a 50 milyar dolardan fazla değere sahip iki perakende grubunu ortaklaşa birleştirecek bir anlaşmanın devralınması için başvurdu. Şirketler Salı gecesi ayrı ayrı açıklamalarında, görüşmelerin erken bir aşamada olduğunu söylediler. Couche-Tard bu yaklaşımı oldukça yakın zamanda yapmıştı, dedi bir kişi konu hakkında brifing verirken, ikincisi Carrefour'un fikri incelemek için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Anlaşmanın tamamlanması halinde Couche-Tard, Avrupa ve Latin Amerika'ya daha da itecek ve Carrefour’un banliyö bölgelerindeki geniş formatlı süpermarketler portföyünü ve daha küçük kentsel mağazaları ekleyerek market işini çeşitlendirecekti.

  37 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Kanadalı grup, satın almalarla uzun süredir büyüdü ve geçen yıl Japon rakibi Seven & i Holdings tarafından 21 milyar dolara satın alınan Marathon Petroleum'a ait benzin istasyonu grubu olan Speedway için teklif verenler arasında yer aldı. . 2019'da Caltex Avustralya'yı, şirketin üçüncü bir kıtada yer edinmesini sağlayacak 5,8 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın almaya çalıştı ancak Couche-Tard, koronavirüs salgını yayıldıkça geçen Nisan ayında uzaklaştı. Montreal banliyösünde bulunan Couche-Tard, yaklaşık 109.000 çalışanı olan Circle K dahil olmak üzere çeşitli markalar aracılığıyla Kuzey Amerika'da 9.200'den fazla marketten oluşan bir ağa sahiptir. Grup, ağında 3.000'den az mağazaya sahip olduğu Avrupa'da daha küçük bir varlığa sahiptir. Marketlere ek olarak, genellikle yerinde bulunan benzin istasyonlarına da sahiptir. Carrefour, Avrupa'da yaklaşık 2.000 süpermarket ve 700'den fazla geniş format hipermarketi ile Fransa'nın en büyük süpermarket zinciridir; Brezilya ve Arjantin'de de var. İcra kurulu başkanı Alexandre Bompard, son yıllarda bir maliyet düşürme çabası içindeydi ve pandemi sırasında patlama yapan e-ticareti geliştirmek için önemli yatırımlar yapmasına izin verdi. Piyasa değeri 12,5 milyar Euro ve net borcu 15,8 milyar Euro'dur.

  Anlaşma, Couche-Tard'ın son derece edinici İngiliz petrol istasyonları işletmesi EG Group'un sahiplerinin izlediği yolu izlediğini görecektir. Geçen yıl İngiliz süpermarket zinciri Asda'yı Walmart'tan satın almak için 6,8 milyar sterlinlik bir anlaşmada anlaştılar. Couche-Tard’ın Carrefour'a yaklaşımı ilk olarak Bloomberg News tarafından bildirildi.

  Devamı..
 • Whatsapp geri adım attı

  whatsapp gelen haberlere göre gizlilik polita uygulamasından geri adım attı resmî açıklama bekleniyor

  Son bir haftadır sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca insanın telefonundan sildiği, başka çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarına geçtiği WhatsApp geri adım attı. CNN Türk'te yer alan habere göre; WhatsApp geri adım attı ve gizlilik politikasını değiştirmeyeceğini bildirdi. WhatAapp'ın geri adım atmasında en büyük nedenin son 24 saatte yaklaşık 10 milyon kişinin telefonundan WhatsApp silip Telegram'a geçmesi olduğu ifade edildi. Facebook'un bu konuda resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

  Devamı..
 • Ümitcan Uygun gözaltına alındı

  Son dakika! Aleyna Çakır olayının baş şüphelisi Ümitcan Uygun'un sosyal medya hesabından uyuşturucu kullanırken yaptığı paylaşım tepki çekti. AA muhabiri Ümitcan Uygun ve babası Durak Uygun'un bu görüntüler sonrası gözaltına alındığını belirtti.

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Aleyna Çakır'ın ölümü ile ilgili hakkında soruşturma yürütülen Ümitcan Uygun, uyuşturucu kullanırken çekilen videolarının sosyal medyada yer alması üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele ekiplerince yakalandı.

  BABASI DA YARDIMCI OLDUĞU İDDİASI İLE GÖZALTINDA

  Ümitcan Uygun'un kaçmasına yardımcı olduğu iddiasıyla babası Durak Uygun da gözaltına alındı. Öte yandan madde kullanımı görüntülerinde yer alan bir kadın da ekipler tarafından gözaltına alındı. Uygun hakkında uyuşturucuyu özendirmek suçundan işlem yapılacağı öğrenildi.

  "İŞLEMLER DEVAM ETMEKTEDİR"

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da dün yaptığı açıklamada "Kamuoyunda Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen isimli şahsın ölüm olayı ile ilgili olarak, Sema Esen'in klasik otopsi işleminde vajinal sürüntü örneği ile sağ eldeki tırnak parçasından tespit edilen DNA profilleri üzerinde gerekli mukayese işlemlerinin yapılması yönünde Cumhuriyet Başsavcılığımızca kanuni gereğine tevessül edilmiş olup, işlemler devam etmektedir" denilmişti.

  Devamı..

Son Makaleler

Popüler

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler