FİNANS

 • Arçelik, Japon sanayi devini alıyor

  Arçelik, Asya Pasifik bölgesinde büyüme hedefi doğrultusunda Hitachi’nin beyaz eşya birimine talip oldu

  Türkiye’nin önemli sanayi şirketlerinden Arçelik’in (#ARCLK) Japonya’da şirket almak üzere olduğu basına yansıdı. Bloomberg, Koç Holding’e ait beyaz eşya ve teknoloji şirketi Arçelik’in, Japon sanayi devi Hitachi’nin beyaz eşya birimini satın almak için görüşmeler yaptığını yazdı.

  Konuya dair bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan haberde, görüşmelerin ileri aşamada olduğu ve birkaç hafta içinde anlaşmanın sonuçlanabileceği belirtildi. Satın almanın bedelinin yaklaşık 500 milyon dolar olabileceği aktarıldı.

  Anlaşmanın tüm hisselerin satışı ya da ortak girişim şeklinde olabileceği kaydedildi.

  Hitachi’nin işlerini yeniden düzenlemek üzere metal birimini de satmak üzere teklifler almaya başladığını yazan Bloomberg, şirketin eylülde Britanya’da bir nükleer projeden de çıktığını hatırlattı.

  Beko, Flavel, Grundig ve Altus gibi 12 markayı bünyesinde barındıran Arçelik, geçmiş yıllarda Güney Afrikada’da Defy Appliances Pty ile Pakistan’da Dawlance Group şirketlerini satın almıştı.

  Devamı..
 • Merkez bankasından faiz sabit tuttu

   

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün gerçekleştirdiği ekim ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek 10,25’te bıraktı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün gerçekleştirdiği ekim ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek 10,25’te bıraktı.

  Piyasalar Merkez Bankası'dan faiz artışı bekliyordu.

  PPK son olarak eylül toplantısında faizleri 200 baz puan artırarak 10,25'e çıkarmıştı. Böylece, TCMB Murat Uysal başkanlığında ilk kez faiz artırmıştı.

  Devamı..

Son Makaleler

Popüler

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler