BORSA HABER

 • Carrefour Kanadalı şirkete satılıyor

  Kanadalı Couche-Tard, Fransa'dan Carrefour ile devralma görüşmelerinde


  Süpermarket grupları, potansiyel 50 milyar dolarlık bağlantıya ilişkin erken aşamadaki tartışmaların devam ettiğini doğruladı
  Kanadalı market grubu Alimentation Couche-Tard, Fransız Carrefour'a 50 milyar dolardan fazla değere sahip iki perakende grubunu ortaklaşa birleştirecek bir anlaşmanın devralınması için başvurdu. Şirketler Salı gecesi ayrı ayrı açıklamalarında, görüşmelerin erken bir aşamada olduğunu söylediler. Couche-Tard bu yaklaşımı oldukça yakın zamanda yapmıştı, dedi bir kişi konu hakkında brifing verirken, ikincisi Carrefour'un fikri incelemek için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Anlaşmanın tamamlanması halinde Couche-Tard, Avrupa ve Latin Amerika'ya daha da itecek ve Carrefour’un banliyö bölgelerindeki geniş formatlı süpermarketler portföyünü ve daha küçük kentsel mağazaları ekleyerek market işini çeşitlendirecekti.

  37 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Kanadalı grup, satın almalarla uzun süredir büyüdü ve geçen yıl Japon rakibi Seven & i Holdings tarafından 21 milyar dolara satın alınan Marathon Petroleum'a ait benzin istasyonu grubu olan Speedway için teklif verenler arasında yer aldı. . 2019'da Caltex Avustralya'yı, şirketin üçüncü bir kıtada yer edinmesini sağlayacak 5,8 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın almaya çalıştı ancak Couche-Tard, koronavirüs salgını yayıldıkça geçen Nisan ayında uzaklaştı. Montreal banliyösünde bulunan Couche-Tard, yaklaşık 109.000 çalışanı olan Circle K dahil olmak üzere çeşitli markalar aracılığıyla Kuzey Amerika'da 9.200'den fazla marketten oluşan bir ağa sahiptir. Grup, ağında 3.000'den az mağazaya sahip olduğu Avrupa'da daha küçük bir varlığa sahiptir. Marketlere ek olarak, genellikle yerinde bulunan benzin istasyonlarına da sahiptir. Carrefour, Avrupa'da yaklaşık 2.000 süpermarket ve 700'den fazla geniş format hipermarketi ile Fransa'nın en büyük süpermarket zinciridir; Brezilya ve Arjantin'de de var. İcra kurulu başkanı Alexandre Bompard, son yıllarda bir maliyet düşürme çabası içindeydi ve pandemi sırasında patlama yapan e-ticareti geliştirmek için önemli yatırımlar yapmasına izin verdi. Piyasa değeri 12,5 milyar Euro ve net borcu 15,8 milyar Euro'dur.

  Anlaşma, Couche-Tard'ın son derece edinici İngiliz petrol istasyonları işletmesi EG Group'un sahiplerinin izlediği yolu izlediğini görecektir. Geçen yıl İngiliz süpermarket zinciri Asda'yı Walmart'tan satın almak için 6,8 milyar sterlinlik bir anlaşmada anlaştılar. Couche-Tard’ın Carrefour'a yaklaşımı ilk olarak Bloomberg News tarafından bildirildi.

  Devamı..
 • Carrefoursa Migros ile mağza deviri anlaştı

  Carrefoursa ile migros arasında mağaza devri anlaşması imzalandı.

  Carreforsa kapa yapılan açıklama söyle:

  Şirketimizin stratejik optimizasyon hedefleri ve verimlilik kriterleri doğrultusunda; Şirketimiz ile Migros Ticaret A.Ş. arasında, Şirketimiz tarafından, işletilmekte olan 34 adet mağazanın, kiracılık hakkının ve  kira sözleşmelerinin devri hususunda 7 Ocak 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 
   
  Sözleşme kapsamında gerekli hukuki ve idari izinlerin alınması için Rekabet Kurulu'na izin başvurusu yapılması dahil resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemler başlatılacak olup, devir işlemleri Rekabet Kurulu onayı sonrasında gerçekleştirilerek geçerlilik arz edecektir. Mağaza adedi, mağaza lokasyonları ve devir bedeli uyarlamaya tabi olup, Rekabet Kurulu onayının ardından kesinleşecek ve gerekli açıklama yapılacaktır.
   
  Şirketimizin meşru çıkarlarının zarar görmemesi ve yatırımcıların yanıltılmasına yol açmaması amacıyla bu konuya ilişkin yapılacak görüşmelerin kamuya açıklanmasının ertelenmesine ilişkin daha önce karar alınmıştır.
   
  Kamuoyunun bilgisine sunarız.
  Devamı..
 • BİM'de temettü teklifi

  BİM 1 TL'lik hisseye brüt 2 TL kâr payı ödenmesi ve nakit kâr payı dağıtımının 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılması teklifini genel kurula sunacak.

   

  BİM ödenmiş sermayenin yüzde 200'üne isabet eden brüt 1,21 milyar TL'lik kâr payının olağanüstü yedeklerden karşılanmak suretiyle nakden dağıtılmasını genel kurula teklif edecek.

  Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamaya göre, 1 TL'lik hisseye brüt 2 TL kâr payı ödenmesi ve nakit kâr payı
  dağıtımının 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren tek taksit halinde yapılması kararını genel kurula sunacak.

  Devamı..
 • Arçelik, Japon sanayi devini alıyor

  Arçelik, Asya Pasifik bölgesinde büyüme hedefi doğrultusunda Hitachi’nin beyaz eşya birimine talip oldu

  Türkiye’nin önemli sanayi şirketlerinden Arçelik’in (#ARCLK) Japonya’da şirket almak üzere olduğu basına yansıdı. Bloomberg, Koç Holding’e ait beyaz eşya ve teknoloji şirketi Arçelik’in, Japon sanayi devi Hitachi’nin beyaz eşya birimini satın almak için görüşmeler yaptığını yazdı.

  Konuya dair bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan haberde, görüşmelerin ileri aşamada olduğu ve birkaç hafta içinde anlaşmanın sonuçlanabileceği belirtildi. Satın almanın bedelinin yaklaşık 500 milyon dolar olabileceği aktarıldı.

  Anlaşmanın tüm hisselerin satışı ya da ortak girişim şeklinde olabileceği kaydedildi.

  Hitachi’nin işlerini yeniden düzenlemek üzere metal birimini de satmak üzere teklifler almaya başladığını yazan Bloomberg, şirketin eylülde Britanya’da bir nükleer projeden de çıktığını hatırlattı.

  Beko, Flavel, Grundig ve Altus gibi 12 markayı bünyesinde barındıran Arçelik, geçmiş yıllarda Güney Afrikada’da Defy Appliances Pty ile Pakistan’da Dawlance Group şirketlerini satın almıştı.

  Devamı..
 • BİM, Fas'taki iştirakinin %35'inin satışı için sözleşme imzaladı

  BİM, Fas'taki iştirakinin yüzde 35'inin satışı için sözleşme imzaladı. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada işlemin kapanış düzeltmeleri haricinde 70 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu belirtildi. Şirketin KAP açıklamasında satış sonucu oluşacak kâr rakamı da TFRS kayıtlarına göre 455 milyon TL olarak açıklandı.

  BİM, Fas iştirakinde yüzde 35 hissenin 77 ile 82 milyon dolarlık bir tutarla satışına ilişkin sözleşme imzalandığını açıkladı.

  Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada 09.12.2020 tarihinde Afrika bölgesindeki özel sermaye fonlarından biri olan Helios Investment Partners LLP'nin fonlarını yönettiği Blue Investment Holding ile Fas'taki şirket hisselerinin %35'inin satışına ilişkin hisse alım-satım sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

  Açıklamada işlem tutarının 70 milyon dolar olduğu, buna ek olarak 7 ile 12 milyon dolar arasında bir kapanış düzeltmesi beklendiği ifade edildi.

  Şirketin KAP açıklamasında satış sonucu oluşacak kâr rakamı da TFRS kayıtlarına göre 455 milyon TL olarak belirtildi.

  Devamı..

Son Makaleler

Popüler

tüm dizi fragmanları

Haberler Haberler